تبلیغات
سورمق - اسپم چیست و راههای مقابله با آن کدامست ؟
سورمق
مردم این زمانه مثل گل انارند ....... از درو جلوه دارند نزدیک بو ندارند
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سورمق
سورمه
دانلود رایگان
آموزش ساخت vpn
آموزش جاوا
کسب درآمد

مدیر وبلاگ : روح الله دهقان
نظرسنجی
مطالب وبلاگ در چه سطحی است؟

اسپم چیست؟

 

اسپم پیامی الکترونیکی است که بدون درخواست گیرنده و برای افراد بی‌شمار فرستاده می‌شود. اسپم اثری بیش از مزاحمت برای استفاده‌کنندگان اینترنت دارد و بطور جدی بازدهی شبکه و سرویس‌دهندگان ایمیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. و این به این دلیل است که فرستندگان اسپم از هزینه بسیار پایین ایمیل استفاده می‌کنند و صدهاهزار یا حتی میلیون‌ها ایمیل را در یک زمان ارسال می‌کنند. حمله‌های اسپم پهنای باند زیادی را می‌گیرد، صندوق‌های پستی را پر می‌کند و زمان خوانندگان ایمیل را تلف می‌کند. گاهی می‌توان اسپم‌ها را از عناوین عجیب، غیرمنطقی و مضحکشان تشخیص داد.

 

 دسته‌بندی اسپم‌ها

برای اینکه بدانید اسپم‌ها بیشتر حاوی چه موضوعاتی هستند و هر موضوع چند درصد از کل اسپم‌ها را شامل می‌شود، می‌توانید به جدول زیر نگاهی بیندازید:

 

توضیح

درصد

دسته

ارائه کننده یا تبلیغ‌کننده کالاها و خدمات عمومی

مانند: ابزار، خدمات تحقیقی، پوشاک و لوازم آرایشی

25%

محصولات

ارائه‌کننده یا ارجاع دهنده مربوط به پول، بازار بورس و سایر فرصتهای مالی

مانند: سرمایه‌گذاری، گزارشهای اعتباری، دارایی‌های ثابت و وام‌ها

20%

مالی

ارائه‌کننده محصولات یا سرویس‌هایی که مربوط به افراد بالای ۱۸ سال است که معمولا نامناسب و اهانت‌آمیر هستند

مانند: تبلیغات مربوط به مسائل جنسی

15%

بزرگسالان

ارائه‌کننده یا تبلیغ‌کننده کالاها و خدمات مربوط به اینترنت و کامپیوتر

مانند: میزبانی و طراحی وب.

7%

اینترنت

ارائه‌کننده یا تبلیغ‌کننده محصولات و خدمات مربوط به  سلامتی

مانند: معالجات پزشکی، دارویی و درمانهای گیاهی

7%

تندرستی

موبوط به فعالیتهای کلاهبردای و فریبنده که تعمدا جنبه گمراه‌کننده دارند

مانند: سرمایه‌گذاری در نیجریه، طرحهای هرمی و نامه‌های زنجیره‌ای

7%

فریبنده

ارائه‌کننده یا تبلیغ‌کننده جوایز یا انجام فعالیتهای تفریحی با تخفیف

مانند: پیشنهادهای گذارندن تعطیلات، کازینوهای آنلاین و بازیها

6%

اوقات فراغت

بظاهر ولی نه واقعاً از طرف شرکتهای معروف که برای گول زدن کاربران بمنظور افشاشدن اطلاعات شخصی آنها مانند آدرس ایمیل، اطلاعات مالی و کلمات عبورشان است.

مانند: اطلاعات شماره حساب، تایید کارت اعتباری و بروزرسانی صدور صورتحساب

5%

کلاهبرداری

پیامهای تبلیغ کننده یک کاندیدای سیاسی، پیشنهادها  برای اهدای پول به یک حزب سیاسی، پیشنهادها برای محصولات مربوط به مبارزات انتخاباتی و غیره.

مانند: حزب سیاسی و  انتخابات

2%

سیاسی

پیامها با اطلاعات متعلق به تبلیغات یا خدمات مذهبی یا معنوی

مانند: فیزیک، ستاره‌شناسی، بعضی مذاهب

1%

معنوی

پیامهایی که به هیچ‌یک از گروههای فوق تعلق ندارند.

5%

سایر

 

 راهکارهایی برای جلوگیری از دریافت ایمیلهای اسپم

 • آدرس ایمیلتان را در هر سایتی ثبت ننمائید

باید این حقیقت را بدانید که تعداد بسیار زیادی سایت و انجمن در سرتاسر وب ایجاد شده اند که هدفی جز دریافت ایمیل اعضا و افزودن آنها به لیست اسپمشان ندارند. در هر سایت و وبگاه ناشناسی با ایمیل اصلیتان عضو نشوید، ابتدا کمی درباره آن تحقیق کنید و از کار درستی و حرفه ای بودن آن مطمئن شوید.

 • هرگز ایمیلتان را آنگونه که هست نمایش ندهید!

ایمیل خود را در وبلاگها و فرومها و... به شکل اصلی آن درج ننمائید، برای مثال میتوانید آدرس ایمیل yourname@gmail.com را به صورت yourname [at] gmail [.] com نمایش دهید. با این کار همچنان که ایمیل خود را برای عموم قابل دسترسی نموده اید، آنرا از چشم اسپمرهای اتوماتیک که دائما در حال جستجو آدرسهای ایمیل هستند مخفی نموده اید.

 • فایل تصویری آدرس ایمیلتان را بسازید

با ایجاد تصویری از آدرس ایمیلتان، همچون روش قبلی میتوانید در عین حال که آدرس ایمیلتان را برای عموم قابل دسترسی و مشاهده نموده اید، آنرا از دسترس جستجو اسپمرها مخفی کنید.

 • آپدیت های ایمیلی که مورد نیازتان نیست را خاموش کنید

امروزه بیشتر سایتهائی که کاربران ثبت شده دارند، ایمیل آنها را دریافت نموده و اخبار یا تازه های سایت خود را برای آنان ایمیل میکنند. این ایمیلها را نمیتوان اسپم نامید اما زمانی که شما سرویس مورد نظر را رها میکنید و دیگر تمایلی به استفاده از آن ندارید، کمی خسته کننده و آزار دهنده میشوند. توصیه میکنم وقتی به دریافت اخبار و یا ارسالهائی که از طرف سایتها و وبلاگهای سرتاسر وب که در آنها عضو هستید دیگر علاقه ای ندارید، به راحتی به آن سایتها و وبلاگها رفته و امکان ارسال اخبار و آپدیتهای آنها را غیر فعال نمائید.

راه های مقابله با اسپم :

 

اولین قدم برای جلوگیری از اسپم داشتن یک ایمیل دیگر برای استفاده به عنوان ایمیل کم‌ارزش است که می‌توانید به ا ین منظور به لیست استفاده‌کنندگان سرویس‌دهندگان ایمیل مجانی مانند Yahoo یا Hotmail بپیوندید. از این ایمیل برای مواقعی که نیاز به وارد کردن آدرس ایمیل خود در سایتها دارید، مثلا برای دانلود کردن نرم‌افزارها، استفاده کنید. گاهی وارد کردن ایمیلتان، باعث پیوستن شما به لیستهای ایمیلی می‌شود که خودتان نمی‌خواهید. با وارد کردن ایمیل دوم خود، مطمئن خواهید بود که اسپم‌ها به ایمیل اصلی شما وارد نخواهند شود.

 

تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ارسال آدرس ایمیل خود به تابلوهای پیام و گروه‌های خبری بکارگیرید. فرستندگان اسپم برنامه‌های کوچکی به اسم Bot برای جستجو در این مکانها می‌فرستند که بدنبال " @ " بگردند (این علامت به آنها می‌گوید که عبارت یافت‌شده یک آدرس ایمیل است). چنانچه می‌خواهید آدرس خود را روی این تابلوهای پیام بفرستید، دو انتخاب دارید: اول اینکه از ایمیل دوم خود استفاده کنید؛ و دوم اینکه، اگر شما به نیت پاسخ گرفتن از افراد دیگر آدرس خود را می‌فرستید، ممکن است بخواهید از ایمیل اصلی خود استفاده کنید، بنابراین بجای نوشتن آدرس ایمیل خود بصورت عادی، آنرا مانند این مثال ارسال کنید:

 

info @ ppdco.ir

 

این کار به توجه بیشتری از طرف کاربران دیگر برای ارسال ایمیل به شما نیاز دارد، اما شما را از کشف توسط‌  Bot ها مصون می‌دارد.

 

 

آدرس ایمیل خود را بدون دلیل در اختیار دیگران قرار ندهید :

 

آدرس‌های پست الکترونیکی به اندازه‌ای متداول شده‌اند که شما می‌توانید برروی هر فرمی که به منظور کسب اطلاعات شما در نظر گرفته می شود وجود فیلد خاصی به منظور دریافت آدرس ایمیل را مشاهده كنید. تعداد زیادی از مردم بدون در نظر گرفتن مسائل جانبی آدرس ایمیل خود را در هر محلی و هر فرمی ثبت می‌كنند.

 

 

بررسی سیاست‌های محرمانه بودن :

 

همواره این پرسش را برای خود مطرح كنید که آیا ما آدرس ایمیل خود را در سایت هایی درج می‌كنیم که نسبت به آنان شناخت کافی داریم؟

 

شما باید قبل از ارسال آدرس ایمیل خود و یا سایر اطلاعات شخصی, سیاست های اعلام شده توسط سایت مورد نظر را مطالعه نموده و از این موضوع آگاه شوید که مالکین و یا مسئولین سایت قصد انجام چه کاری را با اطلاعات ارسالی شما دارند.

 

 

دقت لازم در خصوص گزینه‌هایی که به صورت پیش فرض فعال شده‌اند :

 

زمانی که شما برای دریافت خدمات و یا Account جدید عملیات Sign In را انجام می‌دهید، ممکن است بخشی وجود داشته باشد که به شما مجموعه‌ای از گزینه‌ها را درباره دریافت ایمیل محصولات و یا سرویس‌های جدید ارائه كند. در برخی مواقع, گزینه‌ها به صورت پیش فرض انتخاب شده اند. بنابراین در صورتی که شما آنان را به همان وضعیت باقی بگذارید, در آینده نه چندان دور برای شما حجم زیادی از نامه‌های الکترونیکی که شاید انتظار آن را نداشته باشید، ارسال خواهد شد.

 

استفاده از فیلترها :

 

تعداد زیادی از برنامه‌های پست الکترونیکی امکان فیلترینگ را دارا هستند. این امكان به شما این اجازه را خواهد داد که آدرس های خاصی را مسدود نموده و یا امکان دریافت نامه را فقط از طریق لیست تماس موجود بر روی کامپیوتر خود داشته باشد.

 

 

هرگز برروی لینک موجود در  Spamها کلیک نكنید :

 

برخی از منابع ارسال کننده Spam با ارسال آدرس‌ها یا ایمیل متغیر در یک Domain خاص، سعی در تشخیص معتبر بودن یک آدرس ایمیل می‌كنند. (به عنوان مثال، تشخیص آدرس های ایمیل معتبر موجود برروی Hotmail و یا Yahoo). در صورتی که شما بر روی یک لینک ارسالی توسط یک SpamEmail خود را به اطلاع آنان رسانده‌اید. پیام‌های ناخواسته ای که یک گزینه "عدم عضویت" وسوسه انگیز را در اختیار شما قرار می‌دهند، در حقیقت از این ابزار برای اطمینان از معتبر بودن آدرس ایمیل شما استفاده می‌كنند. (شما با کلیک کردن برروی این گزینه‌ها به Spammer ثابت می‌کنید که شما علاوه بر دریافت اسپم، محتوای آنرا نیز به طور کامل خوانده اید!!)

 

 

غیر فعال ساختن گزینه دریافت اتوماتیک گرافیک در نامه‌های الکترونیکی با فرمت HTML :

 

تعداد زیادی از شرکت ها، نامه‌های الکترونیکی را با فرمت HTML و همراه با یک فایل گرافیکی لینک شده ارسال می‌كنند که از آن به منظور ردیابی فردی که پیام الکترونیکی را باز كرده است، استفاده میكنند. زمانی که برنامه سرویس گیرنده پست الکترونیکی شما، اقدام به Download فایل گرافیکی از سرویس‌ دهنده آنان می‌كند، بدین ‌ترتیب آنان می‌دانند که شما پیام الکترونیکی را باز نموده‌اید. با غیر فعال ساختن HTML Mail و مشاهده پیام‌ها با فرمت صرفا متن، می‌توان پیش‌گیری لازم در این باره را انجام داد.

 

 

ایجاد  Accountهای جدید اضافی :

 

تعداد زیادی از سایت‌ها، اقدام به عرضه آدرس پست الکترونیکی به صورت رایگان می‌كنند. در صورتی که شما به طور مداوم از ایمیل استفاده می‌كنید (برای خرید Online، دریافت سرویس و....) ممکن است مجبور به ایجاد Account دیگری به منظور حفاظت از آدرس Account اولیه خود در مقابل Spam شوید. افزون بر این، شما باید یک Account دیگر را در زمانی که اطلاعاتی را برروی بولتن‌های خبری Online, اتاق های چت, لیست‌های عمومی Mailing و یا Usenet ارسال می‌كنید, به كار گیرید. بدین ترتیب می‌توانید یک سطح حفاظتی مناسب در برابر دریافت Spam به آدرس ایمیل اولیه خود ایجاد کنید.

 

 

مسدود کردن فرستندگان :

 

چنانچه متوجه شوید که اسپم‌هایی بطور منظم از یک آدرس مشخص دریافت می‌کنید، روشی برای مسدود کردن پیامهایی که از طرف آن آدرس میاید وجود دارد.

 

در Outlook Express یک پیغام را که از طرف فرستنده‌ای که می‌خواهید مسدود کنید، انتخاب کنید. از منوی "Message" گزینه "Block Sender" را انتخاب کنید. Outlook به شما خواهد گفت که این فرستنده مسدود شده است و از شما خواهد پرسید که آیا می‌خواهید تمام پیغامهایی را که از این فرستنده در کامپیوتر شما وجود دارد، پاک کنید یا خیر. یا مثلا در Yahoo می‌توانید در قسمت Options... ، با انتخاب ‌ Block Address... فرستنده خاصی را مسدود کنید. علیرغم تمام مواردی که ذکر شد، همچنان از اسپم‌ها در امان نخواهید بود. بهترین وسیله برای مقابله با بقیه اسپم‌ها استفاده از کلید "Delete" است. چنانچه در مورد یک پیام مطمئن نیستنید، مخصوصا اگر نگران ویروسها هستید، فقط آن را پاک کنید.

 

 

برای سایرین Spam ارسال نكنید :

 

یک کاربر متعهد و دلسوز باشید. درباره پیام‌هایی که قصد Forward ساختن آنان را دارید سخت‌گیرانه عمل کنید. هرگز هرگونه پیامی را برای هر شخص موجود در لیست دفترچه آدرس خود Forward نكنید و اگر فردی از شما بخواهد که پیامی را برای وی Forward نكنید، به درخواست وی احترام بگذارید.

 

به موارد زیر جهت ارسال ایمیل حتما دقت نمائید :

 

در بسیاری از موارد كاربران ناخواسته و به دلیل اطلاع از برخی قوانین و دستورالعمل ها در هنگام ارسال ایمیل به نحوی عمل می نمایند كه آدرس ایمیل آنها ، دامین و IP هاست آنها در لیست سیاه خیلی از سایتها قرار گرفته و به عنوان كاربری كه اسپم ارسال می كند شناخته می شود .

در صورتی كه كاربری در این لیست سیاه قرار گیرد به این مشكل روبرو می گردد كه یا ایمیلش از طرف سرویس دهنگان ایمیل بسته می شود یا ایمیل ارسالی در بخش اسپم قرار می گیرد و گیرنده گان اصلی هیچگاه از دریافت ایمیل مطلع نشده و یا ایمیل بصورت خودكار حذف می گردد .

 

 

برخی از استانداردها و روشهایی را كه بایستی رعایت نمائید :

 

 • 1- ارسال ایمیل بیشتر از 50 عدد ظرف ده دقیقه

 

 • 2- ارسال بیش از 800 ایمیل در روز

 

 • 3- ارسال ایمیل به افرادی كه قبلا خود تائید نكرده باشند كه ایمیل برایشان ارسال گردد . ( در صورت ارسال یك ایمیل به لیستی از مشتریان در سایت )

 

 • 4- عدم وجود لینك Unsubscribe در پست الكترونیك جهت حذف آدرس پست الكترونیك كاربر از لیست دریافت كنندگان ایمیل

 

 • 5- نصب و استفاده از نرم افزارهای ارسال ایمیل بصورت انبوه بر روی سرور

 

 • 6- ارسال ایمیلهای تبلیغاتی ( ایمیلهایی كه متن و محتویات آن تكراری می باشند )

 

 • 7- ارسال ایمیل با حجم زیاد به سرویس دهندگانی مثل yahoo ، Gmail و ...

 

 • 8- استفاده از پست الكترونیك و یا دامین سایت شركت جهت استفاده در نرم افزار ارسال انبوه ایمیل

نویسنده : بهمن طلاچیان

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
روح الله دهقان
شنبه 31 خرداد 1393
سه شنبه 28 شهریور 1396 02:45 قبل از ظهر
WOW just what I was searching for. Came here by searching for اسپم
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:29 بعد از ظهر
I'm extremely impressed together with your writing abilities and also with the structure in your
blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself?
Either way stay up the nice quality writing, it is uncommon to see a great blog like this one today..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای سورمق محفوظ است